Postrovani doktore, Zahvaljujem Vam se na odgovoru vezano za alergijske reakcije na koži koje su se javile kod moje majke. Obzirom da smo iz Gornjeg Milanovca, interesuje me šta nam možete preporučiti koje naredne korake da preduzmemo? Kom lekaru da se obartimo? Majka je terapiju za alergiju (Presing i Panolon) dobila od lekara opšte prakse. U Vašem odgovoru stoji i da je potrebno odraditi analizu krvi, npr. broj eozinofila. Da li da samoinicijativno odradimo ovu analizu ili imate neki drugi predlog? Još jednom bih Vam zeleo naglasiti da majka nije imala ovakve alergijske reakcije dok nije počela da pije terapiju za Hemangiom L1, odn. Tetrazepam i Diclofenac Duo. Još jednom hvala i lep pozdrav,

    Odgovoreno: 02. 04. 2008.
    • Postovani, Kazem Vam, svaki lek moze da izazove ovakve simptome i moguce je da su oni posledica leka, ali kojeh to je yaista tesko utvrditi. Logicno bi bilo da su alergijskog porekla da se popovuku posle upotrebe presinga. Ovako ostaje da uradite neke od analiza koje mogu ukazivati na alergiju, verovatno i u vasem mestu postoji neka privatna laboratorija koja to radi i sledeci korak je, ukoliko, ne prestane svrab i osip da se obratite lekaru koju je propisao terapiju za navedenu dijagnozu. A da, ove promene na kozi mogu da budu i posledica zracenja. Prof. dr Srdjan Pesic