Poštovani doktore, Želeo bih Vam postaviti pitanje vezano za alergijsku reakciju koja je detektovana kod moje majke od pre 15-20 dana. Alergija se manifestuje crvenim osipom na koži koji izaziva svrab. Inače, mojoj majci je početkom ove godine dijagnostifikovan Hemangioma L1. Tom prilikom je (krajem januara meseca) počela da pije Diclofenac Duo 75 mg, jednom dnevno, i Tetrazepam 50 mg, takodje jednom dnevno, uvece. Pocetkom februara , tacnije 4. primila dve doze zracenja i tom prilikom primila dozu od 13 mSv. Nakon svih ovih terapija pojavio se gore navedeni osip na kozi za koji se lekari pre 10-ak dana mojoj majci prepisali Presing od 10 mg (1 dnevno)i mast Panolon. Majka je popila celu kutiju ovog leka, ali se alergija ne povlači. Inače, jos bih Vam rekao da majka bioluje vec godinama od hipertenzije i pije sledecu terapiju: Cardipirin 100 mg- 1 dnevno, Monopril 20 mg - 2 puta po pola, Presolol - 2 puta po pola, Aminophiline - 2 puta po pola. Želeo bih Vas zamoliti ukoliko imate neku preporuku u smislu kombinovanja ovolike količine raznih tipova lekova. U uputstvu za korišćenje leka Tetrazepam smo pronašli da kao neželjeni efekat moze da se javi alergijska reakcija na kozi. Da li to moze uzrokovati ovakav tip alergijske reakcije? Ukoliko imate neku preporuku molio bih Vas da me kontaktirate. Lep pozdrav,

    Odgovoreno: 27. 03. 2008.
    • Postovani, Pitanje je jako komplikovano. Svaki od navedenih lekova sam po sebi moze da izazove svrab i osip kao neku vrstu nezeljene reakcije. To zaista cesto jesu alergijske reakcije. KOmbinacije lekova koje ste naveli to takodje mogu da pospese. kada pacijent istovremeno uzima ovoliko lekova tesko je razgraniciti koji od njih upravo izaziva navedenu reakciju. Ono sto je, medjutim, interesantno je da ni posle koriscenja presinga alergija nije prestala. To moze ukazivati na nesto drugo. Osip i uporan svrab mogu biti simptom mnogih poremecaja i bolesti. Moguce je da to bude i simptom osnovne bolesti. Vrlo cesto oboljenja limfnog sistema imaju ovakve simptome, ali i neki oblici hipertenzije ili oboljenja jetre. Po mom dubokom uverenju, cini mi se da zec pre lezi u tom grmu. Osim toga nekim analizama krvi, npr. broj eozinofila ili dr. moze se na neki nacin potvrditi ili otkloniti alergijska reakcija. S postovanjem, Prof. dr Srdjan Pesic

Komentari na pitanje: #4240

    • Imam 37 godina, patim od alergije vec par godina. Na jeziku mi se pojavljuju kao peceti od mnoge hrane, koji budu bolni. Otezano disanje, sekreciju, promuklost, rinoskopski edamatozne veoma lividne donje nosne skoljke sa obilnim sekretom orf hiperemicna izadnjge zida zdrijela staklasta sluznica dg\rhinopharyngitis chr alergica. Th\ fliksonase sprej, xyzal tablete, inhalimar se svaki dan sa pantenol rastvorom i fizioloskim rastvorom. U fonijatriskom kabinetu sam radila snimak glasnica evs endolaringealna slzunica uredna vlazna. Oba hemilarinksa uredno pokretna, obe glasnice edmaatoznije, prekrivene viskoznim sekretom. Dg\rhinosinusitis allergica laryngitis oedematosa allergica doktorica je mislila ukljuciti kortiko steiorde ali ih cuva za kasnije, posto prave bum u organizmu. Molim vas da mi odgovorite da li je ova terapija adekvatna ili ako nije sta mi je ciniti