Postovani Prof. Dr Srđan Pešić, sve iskrene pohvale ovom sajtu koji nas, zaista, podrobno i strucno moze informisati! Moje je pitanje, iako slutim odgovr, koliko je stetno i zbog cega tj. na sta moze sve negativno uticati, dugogodisnje kontinuirano koricscenje naphasolin hlorida kao kapi za nos (vec 30g)koristim ih uglavnom nocu zbog problema sa disanjem. I kakva je povezanost, ako uopste postoji,sa dijagnozom Encephalopathia hypertensiva? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Postovani, Nafazolin je vazokonstriktor. To znaci da suzava krvne sudove u nosnoj sluzokozi i na taj nacin zaustavlja ili smanjuje sekreciju. Usled dugogodisnje upotrebe i stalno suzenih krvnih sudva menja se i sluzokoza nosa. Postaje ishenicna, moze doci i do odumiranja delova sluzokoze, problema u smislu bolova, svraba, peckanja. Najopasnije nezeljeno dejstvo je poremecaj cula mirisa, sto je skoro uvek slucaj kod ljudi koji ih dugo godina koriste. Morali bi ste odmah da prekinete ovu naviku jer je to sto radite izuzetno stetno a ne verujem da sem psihickog moze da ima bilo kakav drugi koristan efekat. Encefalopatija koju spominjete kao dg verovatno nema nikakve veze sa ovim kapima vec je posledica dugogodisnje hipertenzije, tj povisenog i nelecenog krvnog pritiska. Prof. dr Srdjan Pesic