Postovani doktore, Pre dva meseca obolela sam od zapaljenskog reumatskog artritisa. Koristim Nirypan tablete od 4mg 2x1 i No-Dol kapsule 2x1. Mnogo se bolje osecam, pa sam smanjila vecernju dozu Nirypan tableta na polovinu tablete, medjutim bolovi u zglobovima se ponovo pojacavaju. Imam 50 godina, menstruacija mi je jos uvek redovna i bas iz tog razloga sto mi je receno da je u pitanju hormonski lek zabrinuta sam da ce se dugotrajno uzimanje tog leka odraziti na ostale aspekte mog zdravlja. Zbog toga sam i smanjila dozu. Molim vas recite mi trebam li raditi neke posebne analize krvi i da li duze uzimanje Nirypana moze negativno da utice na druge aspekte zdravlja. Postovanje,

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Nirypan (meilprednizolon) je zaista neka vrsta hormonskog preparata, slicnog kortikosteroidima, hormonima kore nadbubreyne zlezde. Kao i drugi lekovi iz ove grupe i ovaj lek moze da ima brojna nezeljena dejstva, ali su koristi od leka takve da se ona moraju prihvatiti. Mislim da nemate ni jedan razlog da se plasite uticaja leka na vas hormonski status i menstrualni ciklus. Dozu leka mora da odredi reumatolog i trebate je postovati. Vremenom se doza smanjuje. Tako da se posle duzeg vremena odrzava na najmanjoj mogucoj dozi. Ukoliko govorimo o najčešćim neželjenim efektima ovog leka mora se spomenuti uticaj na imuni sistem, pa je sklonost ka infekcijama cesca. Moguca su ostecenja yeludacne sluzokoze i cir, mada je ovo izuzetno retko. Potrebno je sa vremena na vreme uraditi kontrolu krvne slike sa posebnim osvrtom na secer u krvi i minerale. Ponekad se promeni odnos elektrolita i dodje do povecanja krvnog pritiska, pa je i njega potrebno proveravati. Ipak moram da kazem da se ov efekti retki, mada o njima treba voditi racuna. S postovanjem, Prof. dr Srdjan Pesic

Komentari na pitanje: #4027

    • Pijem hidrokortizon 20 godin, trenutno ga nigdje nema i rekli su mi da pijem nirypan tablete ili pronizon tablete koliko je to dobra zamjena. Hvala