Postovani profesore, Da li ima negativnog uticaja, ako se neki ljekovi uzimaju s mlijecnim napitcima (mlijeko, jogurt, kefir)? Srdacan pozdrav!

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Naravno, Narocito je vazna interakcija antibiotika sa hranom koja sadrzi mleko ili mlecne proizvode. Kalcijum iz mleka se vezuje za neke antibiotike i tako sprecava ili usporava njihovu resorpciju iy creva. I takom male kolicine mleka kao sto je na primer mleko koje se dodaje u kafu ili caj moze da spreci resorpciju doksiciklina za skoro 50%. Upravo zbog toga se o ovome mora voditi racuna. Antibiotike generalno treba uzimati na prazan stomak, pola sta pre jela ili sat do sat ipo posle jela. Prof. dr Srdjan Pesic