Poštovani,
    Pre četiri godine mojoj majci (rođ. 1932. godine) je konstatovana dijagnoza: hypertensio art. Osc., myocardiopathia chr. Dil. Dec., cicatrix as lbbb comp., i microcale renis bill. Zadnje dve godine redovno koristi terapiju koja održava pritisak u normali, i to: monizol 20 (1, 1, 0), hemokvin 10 (1, 0, 1) aspirin 100 (1h1) i yurinex (1h1). Da li neki od lekova koje koristi može da ima nuspojavu koja se ogleda u osećaju svraba i gmižanja (ima osećaj da se nešto kreće) ispod kože u predelu iznad ušiju. Navedene tegobe je dovode u teško psihičko stanje (gubitak težine, nervoza, opšte stanje loše). Predložite nam šta da preduzmemo.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 12. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Da ovo mogu da budu neželjena dejstva nekih od ovih lekova, ali ne moraju. Mogu da budu i psihičke prirode. Ace inhibitori, monizol, po nekad daju ovakve simptome. Razgovarajte sa internistom da eventualno promeni lek, pa ćete videti. Ukoliko je psihičkog porekla, što je dosta verovatno, razgovarajte sa psihijatrom.
      Pozdrav.