Postovani,Prof. Dr Pešić, molim Vas da mi odgovorite na pitanje u vezi sa sinom, koji ima 7g. On je vec vise od godinu dana bio vise puta u bolnici zbog sumnje na reumu, jer ima izlive u kukovima, povremeno hramlje, teze hoda i iam bolove u nogama.Tokom ispitivanja nije dobio dijagnozu nego Synovitis coxae bil rec. lecen je naproxen + ranisan.U maju mesecu je bio na gastroenterologiji jer ima neformirane stolice i dijareju.pronadjena blastocistis homini te je pio Orvagyl.Tesko ga podnosio sa povracanjem . Posle te terapije je nastavljena terapija naproxen+ranisan, ali je ubrzo dobio napad -grcenje od bolova u stomaku, pad temperature i onda lecen omeprolom.Od tada nije koristio nista za reumu. Posto je ustanovljena intolerancija na laktozu ukinuto mleko, uveden probiotic+ inulin 2x1 .On i posle 7 meseci povremeno ima dijareju, ali su svi naklazi osim kandide u redu. U novembru operisan VUR + divertikulumi na oba uretera, pa je pio nekoliko meseci baktrium + alphapres. Moje pitanje je da li ( po predlogu reumatologa) sme da koristi pronizon s obzirom na stomacne probleme,nedavnu operaciju, a trenutno koristi alphapres.Ima visak kilograma 127cm i 35 kg. Bojim se da bi pronizon imao los uticaj na njegovo zdravlje- bubrege,na tezinu i da li bi izazvao secernu bolest-deda po ocu dijabeticar a ja ( majka) imam funkcionalnu hipoglikemiju. Molim da mi sto pre odgovorite ,jer se oko terapij nisam jos slozila a treba da dam odgovor lekarima.

    Odgovoreno: 06. 03. 2008.
    • Postovana, Vi ste zaista donekle u pravu. Upotreba kortikosteroida je nekad neophodna ali oni sa sobom nose i niz nezeljenih efekata. Narocito se obazrivo mora pristupiti upotrebi ovih lekova kod dece. Zbog toga se oni deci i propisuju samo kada je to zaista neophodno. Mogucnost da dodje do pojave secerne bolesti postoji, ali samo posle duge visegodisnje upotrebe velikih doza. Nije logicno ocekivati da bi se to moglo desiti posle primene malih doza, koje se inace primenjuju kode dece, u toku kratkotrajnog perioda. Pojava nezeljenih efekata kortikosteroida od strane organa za varenje je moguca, ali to nije tako cesto. Meni je zao sto na vase pitanje ne mogu dati precizan odgovor. Reumatolog je taj koji mora odluciti o odnosu korist/steta prilikom primene kortiko preparata kod vaseg deteta. U svakom slucaju, ukoliko je ideja da se oni primenjuju u toku kraceg vremenskog perioda i u manjim dozama, smatram da nema opasnosti od pojave ozbiljnih neyeljenih efekata. Sami ste rekli da reumatoloska dijagnoza nije precizno ni potvrdjena, pa mi je tesko da pretpostavim da li je p[otrebna duza ili kraca primena ovih lekova. Ono sto je pravilo je da, ukoliko su oni zaista potrebni, treba ih primenjivati, cak i uz rizik od pojave nezeljenih efekata. Pesic Srdjan