Poštovani profesore, često sam u nedoumici da li smem ili ne da uzmem antibiotike kako bi sprečio eventualni nastanak infekcije. Da li je i kada preventivna upotreba antibiotika opravdana? Pozdrav,

    Odgovoreno: 04. 03. 2008.
    • Postovani, ne trebate biti u nedoumici, antibiotike ne trebate uzimati preventivno da bi ste sprecili eventualnu infekciju. To se smatra stetnim i neracionalnim. Postoje tacno odredjene situacije u kojima je to opravdano, kao sto su: prevencija recidiva reumatske groynice, prevencija infekcija endokarda srca u toku yubarskih intervencija kod pacijenata sa srcanim manama, prevencija infekcija pre operacije u hirurgiji, prevencija seksualno prenosivih bolesti posle kontakta, prevencija nekih urinarnih infekcija. S postovanjem,