Postovani gospodine doktore,pre 3 godine ugradjena su mi 3 stenta.Ja se sada savrseno osecam i nemam nikakvih tegoba.Od lekova pijem ASPIRIN PROTECT 100(3 x 1 tabletu) i MONOPRIL (1x 1 tabletu).Moje pitanje Vama je da li ima neke adekvatne zamene za ASPIRIN s obzirom da je on baziran na salicilnoj kiselini i bez obzira sto se zove PROTECT (navodno ne ostecuje sluzokozu zeludca i tankih creva)ja se ipak pomalo plasim da usled dugotrajne upotrebe moze doci do nezeljenog ostecenja sluzokoze a onda nastupa vrlo neugodni belaj.Zelja mi je da to blagovremeno sprecim.Znam da je PLAVIX prava stvar ali ja to finansijski ne mogu da izdrzim dozivotno. Drugo pitanje je : posle kog perioda vremena bih trebao da odem na neku kontrolu krvnih sudova kateterizacijom ili multi slaj skenerom.Ovo drugo mi se cini mnogo elegantnijim resenjem samo sam u nedoumici gde to uraditi (jer ionako to moram da platim) .Gde su (mislim u kojim ustanovama)najbolje masine i najbolji odnos cene i kvaliteta usluge. Unapred se zahvaljujem na Vasem trudu oko odgovora. Srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 04. 03. 2008.
    • Postovani, terapija koju ste dobili je sasvim adekvatna, nije ni potrebno da koristite plavix doyivotno. Acetilsalicilna kiselina je sasvim dovoljan protektivni lek. Ne znam da li pijete Aspirin od 100mg, ali bi to bila prava doza. Na nasem trzistu postoji vise preparata koji sadrze 100mg acetilsalicilne kiseline. Oni imaju razlicita imena ali se u sustini veoma malo raylikuju. Ne verujem da dugogodisnja primena Aspirina u formi protect moze da izazove ozbiljno ostecenje sluzokoze zeludca. Sto se tice kontrole, mesta gde to treba da uradite, metode koju treba primeniti, moracete da ovo pitanje postavite kardiologu, sto moyete uraditi na ovom istom sajtu. To prevayilayi moju strucnost. Nije iy sfere onoga cime se ja bavim. S postovanjem, Prof. dr Srdjan Pesic