POSTOVANI DOKTORE PESICU, MOLIM VAS DA MI NAPISETE NESTO VISE O ANTIBIOTIKU "CLINDAMICIN", SA AKCENTOM NA NEZELJENA DEJSTVA (NEGDE SAM PROCITALA I DA JE KANCEROGEN?!). POSLE PONOVLJENE GNOJNE ANGINE I LECENJA ERITROMICINOM, MOJ DOKTOR MI JE KAO NOVU TERAPIJU PREPISAO CLINDAMICIN (2X600mg NA 12 SATI). IMAM JAKO OSETLJIV ZELUDAC, PA ME NAKON KONZUMIRANJA LEKA BOLI ZELUDAC I IMAM BLAGU MUCNINU, KAO I OSECAJ SLABOSTI. UNAPRED ZAHVALNA!

    Odgovoreno: 02. 03. 2008.
    • Postovana, Klindamicin pripada grupi linkozamina. To su antibiotici relativno uskog spektra dejstva. Osim nekih gram poyitivnih bakterija klindamicin je uspesan u terapiji infekekcija izazvanih anaerobnim bakterijama. NJegova upotreba danas je inace i ogranicena pre svega na ova stanja, a to su neke infekcije u ginekologiji, stomastologiji ili oybiljne sepse. Gnojavu anginu kod odraslih najcesce iyayiva bakterija koja se zove streptokok. Primena klindamicina u ovoj indikaciji je potpuno neracionalna i nema ni jedne svetske ili domace preporuke gde bi ste to pronasli. Jednom recju, vas lekar je malo omasio sa terapijom. Kao i drugi antibiotici i klindamicin izaziva brojne nezeljene efekte vezane za digestivni trakt, kao sto ste i opisali. Cesto to nije razlog da se trepija prekine. Trebate je prekinuti jer je los izbor leka, i verovatno vam nece ni pomoci. Inace potencijalno najopasnije nezeljeno dejstvo kliindamicina je pseudomembranozni kolitis, jedno ozbiljno ostecenje debelog creva, pa su i lekari koji ga propisuju uglavnom v eoma obazrivi. S postovanjem. Prof. dr Srdjan Pesic