Poštovani doktore!
    Pravilna upotreba lekova od lekova koristim: - nebilet 2.5mg (1x1 ujutro) - tritace 2.5mg (1x1 ujutro) - lamal 100mg (2x1 ujutro i uveče) - sortis 20mg (1x1 uveče) - cardiopirin 100mg (1x1 ujutro) - flosin 0.4mg (1x1 ujutro) - proscar 5mg (1x1 u toku dana) - omeprol (1x1 30min. Pre doručka) da li se trajnom upotrebom - korišćenjem ovih lekova oštećuju neki organi i koji i da li povremeno korišćenje pojedinih lekova treba prekinuti, zbog toga? Ako treba prekinuti na koje vreme i koji su to lekovi od navedenih? Pošto imam povećane masti u krvi mogu li da jedem nemasni sir i mleko sa 0% masti i jogurt sa 0.5% masti? Pošto se preporučuje nemasni ali mlad sir, moje pitanje je kakva je razlika između mladog i starog nemasnog sira?
    Podrav i hvala na odgovoru

    Odgovoreno: 13. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Svaki lek ima svoja neželjena dejstva, neka od njih se ispoljavaju ubrzo posle početka terapije a neka tek posle dugogodišnjeg uzimanja. Teško je odgovoriti da li neki od ovih lekova imaju trajna neželjena dejstva. Odgovor bi verovatno bio da. Osim toga akda se ovoliko puno lekova kombinuje mogućnost štetnih interakcija raste. Nema kompjutera koji može da izračuna posledice svih mogućih kombinacija kada piejete 8 lekova istovremeno. Praktično su mogućnosti njihovog međusobnog uticaja nebrojene i ne mogu se predvideti. Drugi deo pitanja je jasniji. Nema prekidanja. Medicina funkcioniše tako što stavite sve na sto pa vidite koliko je Vaš pacijent bolestan, pa onda predvidite posledice ukoliko on ne bi uzimao lekove, a i posledice dugotrajne terapije sa 8 lekova, pa izvedete zaključak. Obično je korist od lekova mnogo veća nego šteta od njihovih neželjenih efekata. Što se tiče sira, pitajete mlekare, odakle bih ja to mogao uopšte da znam.
      Pozdrav.