Poštovani,
    Pijem sledeće lekove haloperidol, leponex, u prelasku sam sa lorazepama na demetrin (u konsultaciji sa mojim doktorom) i eftil i anafranil. Pored njih za snižavanje pritiska pijem i concord cor, hemokvin i novasc, kao i famotidin zbog problema sa želucem. Interesuje me da li smem uz ove sve lekove koje sam vam nabrojao da pijem sok od grejfruta. Ovo pitam jer sam čuo da rispolept ne može da se pije sa tim sokom.
    Hvala za odgovor, Marko Mitić

    Odgovoreno: 11. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Sok od grejpfruta
      ima supstancije koje mogu da blokiraju enzim cyp3a4 u jetri koji učestvuje u metabolizmu lekova, ali i neke druge enzime. U tom slučaju se ti lekovi ne metabolišu dovoljno ili uopšte i njihove koncentracije u krvi su veće, a samim tim i mogućnost opadnih neželjenih efekata. Ne bi ste trebali da ga pijete, a i ne vidim zašto baš mora da se pije sok od grjpfruta kad ima drugih ukusnih sokova.
      Pozdrav.