Poštovani,
    Evo već treći put pokušavam da dobijem savet, čitam redovno sve vaše odgovore u nadi da će te i meni odgovoriti. Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru  i savetu. Imam 35god. Pre godinu dana sam slučajno prilikom merenja pritiska utvrdio vrednosti od 165/112/111 otkucaja u minutu, nisam osećao nikakve tegobe. Javio sam se u lokalnom internisti kardiologu i naredna tri meseca koristio sam presolol, demetrin i lasiks povremeno. Nakon toga sam obratio pažnju na ishranu i povećao fizičku aktivnost po preporuci lekara, osećao sam se veoma dobro... pun snage i energije. Nakon godinu dana javio se opet problem sa povišenim pritiskom samo su sada oscilacije bile veće od najnižeg do najvišljeg u toku dana 114/65 do 154/100 a otkucaji srca su išli od 53 do 100 i tada sam osećao uznemirenost i manju vrtoglavicu. Radio EKG u više navrata sve je ok. Holter pre dva dana 24 časa u gornjim granicama normale krvna slika zadovoljavajuća šećer 6.9 trigliceridi malo povećani 2.0. Prilikom povećanja pritiska javljaju se glavobolje i ponekad pečenje po sredini grudnog koša sa takođe povremenim blagim bolom na desnoj strani grudnog koša takođe se povremeno javlja nadutost stomaka i gasovi, gastrolog mi je savetovao da izbacim iz ishrane kupus i pasulj, prepisao mi je i neke tablete koje ne pijem jer me nije ni pregledao već onako preko ramena pitao šta osećam.  Rečeno mi je od strane kardiologa interniste u l. selu posle pregleda holtera da koristim samo sredstva za smirenje. Ps. To i nije čudo s obzirom da živim na Kosovu i Metohiji. Neki savet ili preporuka gde i šta da još ispitam ako ima potrebe. Da li da nastavim sa demetrinom ili da koristim neki drugi noviji lek za smirenje. Molim Vas da mi odgovorite što pre... Molim Vas za odgovor.
    Hvala unapred!

    Odgovoreno: 22. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Ja odgovaram na sva pitanja, tako da ne znam zašto mi Vaša pitanja nisu bila prosleđena. Teško je ovako davati savete za lečenje koji prevashodno zahtevaju detaljan pregled pacijenta. U svakom slučaju smatram da vi nemate neke ozbiljnije zdrvastvene probleme i da je ceo problem u takozvanom psihosomatskom sindromu. To nije ni čudo s obzirom na okolnosti pod kojima živite. Terapija bi se sastojala u psihoterapiji, što čisto sumnjam da sebi možete priuštiti, povećanoj fizičkoj aktivnosti i na kraju lekovima. Lekovi obično pomažu ali i prave zavisnost. Prava je umetnost kada i koliko koristiti lekove za smirenje a ne dovesti do ozbiljne zavisnosti. Ja Vam mogu preporučiti fizičku aktivnost svakodnevnu i bromazepam ujutru i uvece po 1.5 mg.
      Pozdrav.