Poštovani,
    imam 36 godina. Već pet godina koristim propranolol 1/4 ujutro. Pošto imam često preskakanje srca i lupanje posebno popodne pri nekom naporu i u zadnje vrijeme kao da mi nešto zastane u grlu odnosno kao da je želudac u grlu. Pošto sam pročitala puno kontraverznih diskusija oko lijeka propranolola molim Vas da mi kažete koje mogu biti njegove nus pojave i da li poslije dugotrajne upotrebe može izazvati neke posledice? Pročitala sam da izaziva depresiju, noćne traume (zbog proticanja kroz kičmenu moždinu) i sl. Da li je to tačno po Vašem mišljenju i da li ga i dalje koristiti?
    Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 13. 04. 2009.
    • Propranolol je jedan od najstarijih i najviše korišćenih beta blokatora u istoriji medicine. Upravo zbog toga se o njemu i najviše zna. Kao i drugi lekovi ima neželjenih efekata ali su oni blagi i retko se javljaju. Ne zaboravite da svaki lek može da izazove mnoštvo drugih efekata, ali je bitno da li su opasni i koliko su česti, ovde to nije slučaj. Može da poremeti nivo šećera i masti u krvi, da naglo snizi krvni pritisak ili izazove probleme sa erekcijom kod muškaraca. U dozi u kojoj ga Vi koristite ne može da izazove ozbiljne efekte. Verujem da Vam je u ovako maloj dozi propisan zbog psihosomatskih problema koje imate a koje ste naveli. Može se koristiti dugo, ali se ne sme naglo prekinuti. Proverite za svaki slučaj funkciju štitne žlezde, simptomi koje opisujete mogu da budu i od toga.