Poštovani,
    interesuje me da li ima smisla dodati plavix kao dodatak anti koagulantnoj terapiji cardiopirinom 75 godina. Pacijentu sa stenozom aortnog usca, insificijencijom srca i dm tip 2 koji uz to već prima terapiju karvedilol, ace inhhib, lasix, spirinolakton, glicophage do skora i digoksin. Ne postoji mogućnost za terapiju farinom zbog nedostatka lab. koja radi inr. Ako bi to imalo smisla, postoji li kakva gastroprotekcija posto je i ovo već veliko opterećenje za želudac?
    Hvala

    Odgovoreno: 12. 04. 2009.
    • Pre svega Plavix ili klopidogrel nije ni izbliza antikoagulantna terapija. Tako ne može ni biti neka vrsta zamene Farinu. To je antiagregacioni lek i uslovi pod kojima se on uvodi su strogo definisani. Radi se na prvom mestu o pacijentima posle infararkta miokarda, ili onih sa teškim oštećenjem koronarne cirkulacije, posle urađene stent tehnike. Upravo zato Vam ne mogu dati jednostavan odgovor na ovako komplokovano pitanje. Naročito ne kod ovako starog pacijenta sa tako komplikovanom kliničkom slikom. Ali sigurno je da to ne radite na svoju ruku, već samo posle odluke kardiologa. Meni na osnovu svega ovoga izgleda da Plavix uopšte nije potreban.