Молим Вас за савет. Пре два дана урађен ми је антимикограм за Кандиду  албиканс која је нађена у столици. Знам да је она последица дугог  узимања антибиотика због Ешерихије коли које сам се, бар се надам,  коначно ослободила. У антимикограму стоји да је Кандида сензитивна на:  Амфотерицин Б (Amphotericin B)  Нистатин (Nystatin)  Итроконазол (Itroconazole).   За Нистатин знам и користила сам га и раније. Да ли се код нас производе  и ова друга два лека?   Молим Вас и за савет који и како да користим.   Отићићу и код свог гинеколога, али бих била врло захвална и на другом  мишљењу.   Срдачан поздрав.

    Odgovoreno: 25. 01. 2008.

    • Postovana,  POjava Candide albicans u digestivnom sistemu nije retka pojava. Ova  gljivica i normalno zivi tamo. Naucna se koplja lome vec duze vremena oko  toga da li je crevna kandidoza stanje koje se treba leciti lekovima.  Preovladava misljenje da do nakupljanja kandida u crevima dolazi usled  nekog poremecaja u ravnotezi crevnih bakterija (najcesce usled duge  upotrebe antibiotika) ili nkeog drugog stanja koje se karakterise losim  opstim stanjem i padom imuniteta. Misljenje je da kod pojave kandida u  stolici treba podici opsti nivo zdravlha i imunitetea a ne leciti  izolovano samo crevnu kandidozu. Znaci stav je da nema terapije, nego  upotreba drugih sredstava koja bi mogla podici opsti imunitet, a pre svega  ydrava ishrana i vitamini. Itrakonazol postoji na nasem trzistu i zive se  Kanazol, ovoaj lek i Amfotericin B nemojte ni pomisljati da uyimete jer se  oni daju samo kod teskoh sistemskih kandidoza sto nije slucaj kod vas.  Nistatin deluje lokalno, samo u crevima, pa bi mozda mogao da se  preporuci, ali samo ako ta kandidoza izaziva ozbiljne stomacne smetnje kod  vas. U suprotnom, vitamini, zdrava ishrana, neko od sredstava za koeje se  obicno kaze da podize imunitet, i proci ce samo po sebi.   Postovanje, Prof. dr Pesic