Poštovani doktore,
    na pitanje o mehanizmu delovanja leka Coaxil dobila sam nepotpun odgovor, pa bih zamolila ponovo ako je moguće za objašnjenje, kako i na šta on deluje i kako postiže andidepresivni učinak?
    Pozdrav,
    Aleksandra

    Odgovoreno: 04. 04. 2009.
    • Ne možete dobiti precizniji odgovor ako ga ni nauka ne zna. Mehanizam nastanka depresije je dosta nejasan, ali je sigurno da u nekim sinapsama u mozgu fali supstancija koja se zove serotonin, a manjim delom i noradrenalin. Mehanizam dejstva andipresivnih lekova se i sastoji u povećanju koncentracije ove dve supstancije, a pre svega serotonina na tim mestima. Lekovi to rade na različite načine. Tianeptin, a to je Coaxil, to radi najverovatnije tako što povećava oslobađanje serotonina iz presinaptičkih nervnih vlakana, povećava na postsinaptičkom mestu stimulaciju specificnih receptora za serotonin i sprečava ponovno preuzimanje serotonina u presinaptička nervna vlakna
      Dovoljno precizno?