Postovani,   molim vas za savjet oko koristenja antibiotika. Trenutno se nalazim na  terenskom radu u inostranstvu, i prije 15 dana sam imao upalu jednog  krajnika uslijed koje me je bolila i vilica na istoj strani kao i glava.  Na lokaciji na kojoj se nalazim medicinska pomoc je dostupna samo od  strane medicinara, ljekar nije dostupan. Po svom srednjoskolskom  obrazovanju sam medicinar, pa sam u ambulanti od ovlastenog medicinara  zamolio za antibiotik. Dobio sam Azitromicin (proizv. Sandoz) uz uputstvo  da prvi dan popijem 2 tablete od 250 mg a naredna jos 4 dana po jednu od  tih tableta.  Popio sam terapiju prema uputama, i poboljsanje sam poceo osjecati prije  nekoliko dana, sto je 3-4 dana nakon zavrsetka terapije.  Medjutim, radno mjesto mi podrazumjeva da dosta vremena provedem na  otvorenom a temperature su oko -6 celz. i od juce ponovo osjetim bolove u  grlu, samo sada ne u predjelu krajnika vec visocije.  Nabavio sam jednu tablu Ampicilin kapsula od 500 mg (8 kapsula), i  razmisljam o koristenju tih kapsula ukoliko mi se trenutni bolovi u grlu  pojacaju.   Interesuje me da li mogu koristiti Ampicilin ovako brzo nakon koristenja  Azitromicina, jer kada sam prvi put koristio Azitromicin prije 9 godina -  ako se ne varam, tada sam dobio neku uputu ljekara da bih narednih 6  mjeseci nakon Azitromicina trebao izbjeci koristenje bilo kakavog  antibiotika?   Unaprijed vam se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 17. 01. 2008.

    • Postovani, Nacin na koji vi koristite antibiotiike je potpuno neracionalan, Nemoguce je koristiti ti ih napamet i bez lekarske kontrole. Inace nije tacno da 6 meseci posle azitromicina ne mozete koristiti ni jedan antibiotik, mozete i posle 2 dana. Ipak ako zaista nemate nikakve mogucnosti za pregled popijte ampicilin.