Postovani,     obracam se vam jer nisam sigurna kome treba. Naime, moj otac je teski   alkoholicar, znaci ne moze da zapocne i zavrsi dan bez 1 litre  rakije.   Stalno lezi i spava sa flasom, a usput se zali na bol u kolenima koja  na   oko i jesu velika i natecena. Jedan prijatelj mi je rekao da je  njegov   otac isto tako imao problema sa alkoholom,a da su mu doktori u   inostranstvu prepisali izvesni lek Zyloric, posto se u kolenima  talozila   mokracna kiselina od preteranog konzumiranja alkohola. Na internetu  sam   pronasla da je zamena za taj lek Alopurinol, pravi ga Zorka Pharm.  Zanima   me da li moj otac to moze da koristi uz lekarsko odobrenje i savet.  On sam   nikada ne bi otisao kod lekara da ovo pita, jer on " nije  alkoholicar"   nego eto samo malo ponekad vise popije i za njega je bol u kolenima   reumatskog karaktera. Izvinite ako sam bila preopsirna u izlaganju   problematike. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Postovana,  Kolena zaista mogu biti natecena i bolna od talozenja urata, soli mokracne  kiseline. Ta bolest se zove giht ili podagra. To je, medjutim, samo jedan  od mnogih uzroka natecenosti i bolova u zglobovima. Dijagnozu mora da  postavi reumatolog, uz detaljne laboratorijske analize. Da bi se potvrdio  giht mora se naci povecana koncentracija mokracne kiseline u krvi. U kojoj  meri ovo moze biti povezano sa alkolizmom veliko je pitanje. Alopurinol  (Zyloric) jeste lek za lecenje gihta. Njegova upotreba moze biti opasna uz  alkohol. Redosled je ovakav: 1. Poseta psihijatru i lecenje od  alkoholizma. 2. Poseta reumatologu uz detaljne analize. 3. Nikako lek dok  se ne utvrdi tacna dijagnoza, jer ne znamo imaju li problemi veze sa  viskom mokracne kiseline. 4. Nikako lek sa alkoholom.  U protivnom moze doci do ozbiljnih problema.  s postovanjem.

Komentari na pitanje: #2212

    • Samo pozdrav za vas....svaka cast na svemu...pravi profesionalizam u medicini...Bog vas cuvao sve vas....znanje uvek dodje do izrazaja...