Prfesore obracam vam se sa velikim poshtovanjem IMAM 42 GODINE u vashoj  oblasti...molim da mi odgovorite jer sam u dilemi da li da pijem orvagil  3x1 od 400mg uz clindamicin PO ANTIBIOGRAMU 3x1 od 600mg 10 dana u isto  vreme na 8 sati,I DA LI TREBA DA UZIMAM RANISAN ILI GELUSIL LAC ZBOG  ZELUDCA A SVE TO za lecenje ureaplazme I UPALE PROSTATE..jedan doktor  spec.urologije je rekao da to mora tako zbog kolitisa a drugi dr.  cpec. - ma kakvi antimikotici lecite se od ureaplazme a dobicete cir na  zeludcu..treba da pocnem da se lecim a neznam sta da radim pa vas molim  da mi sto pre odgovorite

    Odgovoreno: 29. 12. 2007.
    • Dragi moj,  U vasem pitanju ima nekoliko vaznih potpitanja. Prvo da razjasnimo: niti  je ureaplasma gljivica, niti su Orvagil (metronidazol) i klindamicin  antimikotici. Ureaplasma je jedan atipi;ni bakterijeki uzrocnik koji inace  zivi u urinarnom traktu i ponekad moze da napravi probleme, sto bi i vasi  lekari MORALI da znaju. Ukoliko je antibiogram pokazao da je klindamicin  antibiotik na koji ova bakterija reaguje terpapija klindamicinom je  opravdana. Moram da priznam da bih ocekivao da bakterija pokaze  osteljivost na neki drugi antibiotik. Ali OK. Ideja da se metronidazol  daje paralelno u cilju prevencije tzv. pseudomembranoynog kolitisa (koji  klindamicin ponekad moye da iyayove) je neracionalna. Ukoliko do ovog  poremecaja i dodje, sto se retko desavas, onda ce se pristupiti njegovom  lecenju. E sad se ide i u sledeci krug gresaka, a to je upotreba antacida  (Gelusil-Lac ili Ranisan) da bi se eventualno sprecile stomacne tegobe  koje bi metronidazol izazvao. To tako jednostavno ne moze, Inace bi  pacijenti pili 30 lekova odjednom da eventualno sprece sve sto bi im se  moglo desiti. Zakljucak: Ako je antibiogram pokazao da je klindamicin lek  izbora, onda samo klindamicin.Metronidazol nije potreban, a ako on nije  potreban nisu potrebni ni Gelusil LAc ni RAnisan.   S postovanjem,  Prof. dr Srdjan Pesic