Postovani,  U porodici imam osobu koja ima povisen nivo loseg holesterola i  triglicerida,odbija da uzima statine(vasilip)jer su mu rekli da mora da  ih uzima ceo zivot i da uz njih ne sme uopste da konzumira alkohol.Da li  bi mu pomogla jedna kura leka koju bi kasnije mogao da prekine(ukupan  holesterol mu je oko 9)?  Unapred hvala

    Odgovoreno: 21. 12. 2007.
    •  Postovani,  Statini su mocni lekovi u suzbijanju poremecaja metabolizma masti.  Nezavisno od toga oni su i lekovi prvog reda izbora u prevenciji opasnih  kardiovaskularnih dogadjaja (infarkt, slog....). Uglavnom je neophodno da  se piju celog zivota, jer naglim prekidom terapije moze dodji do  pogorsanja bolesti. Jedna ~kura~ ne bi mnogo pomogla.....ali morate znati  i sledece: prestanak unosenja alkoholnih pica vec sam po sebi dovodi do  snizenja holesterola, prestanak pusenja takodje, a pojacana fizicka  aktivnost moze da ga smanji i za citavih 10-20%. Ne znam o kakvom se  pacijentu radi (da li boluje od nekih drugih kardiovaskularnih bolesti,  godine starosti.....) ali verovatno da treba da pije statine. Uostalom,  zar je toliki problem prestati sa konzumiranjem alkohola?   S postovanjem  Prof. dr Srdjan Pesic