Poštovani,
    Javljam Vam se sa molbom da mi pomognete oko izvesnih nedoumica vezanih za upotrebu lekova. Osobi je učinjena totalna tireoidektomija i od juče je na terapiji Levotiroksom-eutyrox od 100mikrograma. Zbog loše regulacije kalcijuma obavezno koristi tbl Ideos 2 puta po 1, i Ca Sandoz od 500 mg jednu, znači na osam sati Ideos, Ca Sandoz, Ideos i samo uz toliku terapiju, Ca je, za sada, dobro regulisan. Ista osoba je zbog ozbiljnih arimija i stenokardije i na terapiji 1/2 tablete atenolola - preporuka rano ujutru i Cortiazem R 2 puta po 1/2tbl. Ista osoba ima i erozivni gastroenteritis i česte bolove u stomaku i na terapiji je i Ranisanom 2 puta 1 tbl. Takodje, ova osoba pati i od antifosfolipidnog Sy i obavezna joj je terapija aspikorom 1 tbl dnevno, a očekuje se uvodjenje dodatne antikoagulantne terapije... pošto Eutyroks gubi od svog dejstva, ili interreaguje sa Ranisanom, ca carbonatom, salicilatima, a mora se piti ujutru na prazan stomak, molim Vas, da mi predložite neki raspored terapije da bi bila efikasna, a da ne bismo napravili nekakav haos nepravilnim korišćenjem, jer je u pitanju kao što i sami znate, terapija koja je neophodna, a jako teško se precizira, i koja će se većinom koristiti celog života.
     Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 30. 01. 2009.
    • Pa nije lako, Cortiazem mora ujutru i uvece, atenolol ujutru, ranisan ujutru i uvece, sto znaci da vec ujutru osoba mora da uzmenajmanje 3 leka. Sto se ostalih tice nije neopkodan neki odredjeni deo dana, pa cete sami morate na osnovu navika, i eventualnih tegoba da pravite semu, na primer, sat do dva od jutarnja tri leka mogu se uzeti ostali.