Kada dete koje ima 2 god. oboli od virusa gripa tipa A ili B, znam da ne treba davati antibiotike, već antivirusne lekove. Interesuje me koje lekove mogu davati, i u kojoj meri?
    Hvala.

    Odgovoreno: 22. 01. 2009.
    • Dva su aspekta odgovora na vase pitanje. Prvi je da zaista postoje lekovi koji se mogu koristiti u lecenju infekcija izazvanih virusom gripa A ili B. To su antivirusni lekovi iz grupe inhibitora neuraminidaze, zanamivir i oseltamivir. Na zalost prvi je registrovan za upotrebu kod dec starije od 12 godina i kod odraslih, a drugi kod osoba starijih od 18 godina. I jedan i drugi se ne koriste u prevenciji vec samo u lecenju infekcije. Osimtoga ovih lekova nema kod nas. Iako postoji mogucnost da virus gripa izazove upalu pluca ili nekog drugog organa, ova infekcija skoro kao po pravilu prolazi bez posledica. Prema tome ostaje vam stara dobra simptomatska terapija, lekovi za skidanje povisene temperature,vitamini,puno tecnosti.