Hvala Vam na odgovoru. Nadovezala bih se pitanjem vezano za sirup koji sadrži u sebi Ephedrin. Rekli ste da može da šteti taj sastojak. Farmaceut koji je pravio sirup kaže da je ok tj. nije napomenuo loše dejstvo pa Vas molim da mi kažete koje reakcije su moguće. Ja znam za Ephedrin kao fiziološki rastvor. Dete je prestalo kašljati od tog sirupa i nosić mu nije začepljen. A Fluimucil granule i Marisol imuno, koji su prepisani od strane pedijatra, mu nije pomoglo kod prehlade i tegoba vezanih za treći krajnik.

    Odgovoreno: 22. 01. 2009.
    • Efedrin je vazokonstriktor, to znaci da veom snazno suzava krvne sudove. U obliku kapi za nos se koristi kod zapusenog nosa. I to mu je danas u medicini skoro jedina upotreba. U ovoj situaciji se koristi samo u odredjenoj koncentraciji. Ukoliko se maloj deci ukapava ceswto moze se desiti da se resorbuje sa nosne sluzokoze i da dovede do suzenja krvnih sudova u mozgu i poremecaja svesti i jos tezih posledica. Osim toga pripada grupi stimulansa CNS. Posle oralne primene u tice na ponasanje i moze da ga promeni narocito kod dece. Sportisti ga koriste kao doping, ali je zbog njegove stetnosti zabraqnjen. Mislim da je dovoljno, da vas dalje ne bih plasio. Inace nemojte da se ljutite, ali evo jednog saveta: decu lece pedijatri, ane farmaceuti. Pedijatri su za to ozbiljno skolovani, dok je medicinsko znanje farmaceuta veoma oskudno.