Postovani dr.Pesic,   ja vec duze vremena pijem antidepresive (bromazepam i karbapin)i zavisnik   sam od ovih lekova.Posto moj suprug i ja planiramo bebu interesuje nas   dali   postoji neka adekvatna zamena za moju terapiju koja nesteti bebi a da ne   pogorsa moje psiho-fizicko stanje.   Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 15. 12. 2007.
    • Postovana,   Bromazepam i Karbapin nisu antidepresivi. Bromazepam je sedativ, lek za  lecenje anksioznosti, psihicke prenapregnutosti ili nesanice. Hronicno se  koristi za lecenje razlicitih oblika neuroza. Karbapin (karbamazepin) je  antiepileptik i koristi se za lecenje tacno odredjenih oblika epilepsije. I  jedan i drugi izazivaju zavisnost. Kako prekinuti terapiju ovim lekovima, i  pod kojim uslovima, je dosta komplikovano pitanje i o tome mora da odluci  vas psihijatar ili neurolog. Ja nisam upoznat sa razlozima zbog kojih ove  lekove uopste koristite. U svakom slucaju, ukoliko njihova hronicna upotreba  nije neophodna moguce je odvici se. Treba samo malo volje i vremena.  Drugo pitanje je konkretno. I jedan i drugi lek na osnovu njihove  stetnosti po plod sapadaju u grupu D. To znaci da su jako stetni za plod i  njihova primena u trudnoci, narocito u prvih 12 nedelja, moze da izazove  ozbiljne malformacije ploda. Upravo zbog toga se savetaju prekid terapije  kada zena zeli da ostane u drugom stanju. Adekvatne zamene za ove lekove  nema. Pitanje je da li su oni i koliko zaista vama potrebni i mozete li vi  ziveti i bez njih, u sta sam poprilicno siguran.  Morate zatraziti pomoc strucne osobe, specijaliste neuropsihijatrije, i  zajedno sa njim razmotriti sve aspekte i odvikavanja i eventualne trudnoce.   S postovanjem,  Prof. dr Srdjan Pesic