Ponovo se javljam, po dogovoru.   U pitanju je dugotrajna primena Beconase spreja, ranije uzrokovana   alergijom na polen, koga sada naravno vise nema, ali je problem i dalje   prisutan. Vec nekoliko dana nakon prestajanja sa primenom spreja, pocinje   curenje nosa, kasalj...   Da li je kontraproduktivno nastaviti sa ovim sprejom, mozda cak i stetno,   i sta mi vi preporucujete?   Unapred hvala.

    Odgovoreno: 11. 12. 2007.
    • Dugotrajna i cesta primena sprejeva sa kortikosteroidima (beklometazon  pripada ovoj grupi) zaista moze biti stetna. Ono sto je intersantno je da  simptomi koje vi opisujete (curenje nosa, kasalj...) upravo mogu da budu  posledica preterane upotrebe ovog preparata i javljaju se posle prekida  primene. Uz ovo mogu se javiti jos i kijanje posle prekida unosenja, suvoca  i iritacija iz zdrela, krvarenje iz nosa, glavobolja, poremecaj ukusa i  mirisa, i vrlo retko povecanje intraokularnog pritiska i gusenja. Moje je  licnbo misljenje, a na osnovu prethodnog i ovog pisma, da vama dugotrajna  primena ovog spreja nije ni potrebna i da bi simptomi koje opisujete i sami  prestali posle nekoliko dana (7-10) od prekida terapije. Vazno je pitanje  medjutim, kako leciti vase probleme ukoliko se ponove. Na ovaj nacin sigurno  ne. U tom slucaju savet kvalitetnog spevijaliste za otorinolaringologiju bi  bio neophodan. Upotreba antihistaminika ili nekih kortikosteroida oralno u  osetljivim periodima bi verovatno bila prava alternativa.   Pozdrav, Prof. dr Srdjan Pesic