Poštovani,
    Uskoro punim 30 godina i interesuje me da li po Vašem mišljenju mogu da primim Gardasil vakcinu obzirom da je istraživanje radjeno na devojkama do 26 godina i preporučuje se za uzrast do 26 godina?

    Odgovoreno: 15. 01. 2009.
    • Američka Agencija za hranu i lekove i Evropska agencija za ocenu medicinskih proizvoda odobrile su korišćenje vakcine Gardasil za sprečavanje raka vagine i materice, koje uzrokuju tipovi virusa HPV-a 16 i 18 kod devojčica i devojaka starosti od 9 do 26 godina. Razlozi za ovo postoje. Smatra se da je vecina žena starije dobi već imala kontakta sa navedenim tipovima virusa imajući u vidu seksualne odnose i dr parametre, pa bi efikasnost bila neuporedivo manja. Prostim jezikom nešto se može prevenirati pre nego ste došli sa njim u kontakt. Ukoliko se vakcina upotrebi ranije uspeh prevencije je skoro 100%. Verujem da se u određenom procentu može prevenirati evfentualno oboljenje i kod starijih osoba lai je uspeh neuporedivo manji. Imajući u vidu cenu vakcine, možete sami odrediti.