Poštovanje,
    znam da film tablete ne smeju da se lome ali pojedini lekovi iako su film imaju razdelnu crti kao npr antidepresivi cipralex i asentra.
    Da li u tom slučaju mogu da se lome jer trebam postupno da smanjujem dozu?

    Odgovoreno: 15. 01. 2009.
    • Teorijski oni ne bi smeli da se lome. Film koji oblaze tabletu u farmaceutskom obliku koji se zove filmtablete sluzi da spreci da aktivna supstancija iz leka bude razgradjena pod uticajem hlorovodonicne kiseline i enzima iz digestivnog trakta ili da zastiti sluzokozu zeluca od agresivnog dejstva ovih supstancija sto je kod ovih lekova cesci slucaj. Prakticno to se nekada mora uraditi, ali tada postoji opasnost da nadrazaj zeluca i creva bude veci pa da i nezeljeni efekti koje oni ispoljavaju budu veci. Budite spremni na to.