Molim Vas, trebala bi mi jedna informacija u vezi leka Tegretol cr 4oo`. Muž mi boluje od multiple skleroze i na njemu nema prevoda na srpskom jeziku.
    Unapred Vam hvala.
    Puno pozdrava od Zorice

    Odgovoreno: 14. 01. 2009.
    • Tegretol sadrži karbamazepin, antiepileptik iz drupe karboksamida s neurotropnim i psihotropnim dejstvom. Smanjeno oslobađanje glutamata i stabiliziranje neuronske membrane osnova je antiepileptičnog djelovanja, a smanjenje dopaminergičnog i noradrenergičnog provođenja impulsa odgovorno je za antimanična obeležja karbamazepina. Karbamazepin takođe inhibira ponavljana izbijanja neurona i smanjuje sinaptičko širenje ekscitacijskih impulsa. Pretpostavlja se da je mehanizam djelovanja karbamazepina blokiranje natrijumovih kanala. U lečenju epilepsije pogodan je za monoterapiju i za kombinovanje sa ostalim antiepilepticima. Psihotropno djelovanje omogućuje bolju kontaktibilnost i resocijalizaciju bolesnika sa epilepsijom ili sa manično-depresivnom psihozom. Karbamazepin najčešće sprečava paroksizmalnu bol idiopatske neuralgije trigeminusa. U alkoholičara s apstinencijskim sindromom povećava prag za izbijanje konvulzija i umanjuje apstinencijske simptome.