Poštovanje,
    da li se lek Maprotilin koristi u lečenju paničnog poremećaja i kakav je generalno to lek?

    Odgovoreno: 13. 01. 2009.
    • Moram da priznam da je to antidepresivni lek nesto starije generacije. Specifican je i ima puno nezeljenih efekata. U lecenju panicnih ataka danas se iz grupe antidepresivnih lekova skoro iskljucivo koriste selektivni inhibitori preuzimanja serotonina: sertralin, fluoksetin, citalopram, itd. To je dokazano i time sto nas Fond na svojoj pozitivnoj listi ima upravo ove lekove za lecenje panicnih ataka.

Komentari na pitanje: #18966

    • Poštovani, koji lek ima teže nus pojave: seroxat ili maprotilin? Pila sam serohat 10mg 1x10, a sad maprotilin 25mg 1x1 1/2 zahvaljujem

    • todorovic sneska 05. 11. 2012.

      Postovanje imam jedan za mene veliki problem cesto imam napad panike a kad mi to dodje onda se plasim da idem sama ulicom imam osecaj da mi se vrti da cu se srusiti a kad u tim napadima uzmem u narucje cerkicu mene prodje pijem lekove vec 5 god ali u zadnje vreme mi je sve teze i teze molim vas pomozite mi

    • Postovani, mozete li mi nesto detaljnije reci o mojoj trenutnoj dijagnozi f22 i sta znaci prazan crni trougao na kutiji za lekove maprotilin. Hvala neizmjerno!

    • Imam 39g. Bolujem od visokog prtiska, 180/120, praćen sa jakom glavoboljom i povraćanjem, naročito kod promena vremena. Koristio sam zobox i prinelap. Molio bi vaše mišljenje? I

    • Postovani, pre dve nedelje prepoznala sam simptome panicne depresije: strah od zatvorenog prostora i puno ljudi, od bucnog razgovora, saobracaja, placljiva, pospanost a nemam sna, mucnina na povracanje, gubitak apetita. . . Lekar mi je prepisao maprotilin 25mg - 1 uvece icipraslex, 10 mg, 1 ujutru, 2-3 nedelje pa kontrola. Procitala sam kontraindikacije za maprotilin i 90% su kontraindikovane mojim godinama i terapiji koju vec uzimam. Iako su nuspojave za prvih nedelju dana koriscenja, u tom periodu se moze javiti i pojacani samoubilacki nagon (imala sam ga i bez toga) kao i trenutna pogorsanja koja mogu dovesti do smrtnog ishoda. Nisam uzela lek. Cipraslex nisam podigla (nisam imala trenutno za participaciju koja je vise od polovine cene leka.) kada sam odustala od maprotilina, cipraslex nisam ni podizala. Prate me i dalje uzrocnici mog stanja-nesloga sa br. Partnerom, totalna disharmonija, netrpeljivost, vredjanje i psihicko maltretiranje koje se uvek ponavlja do granice moje izdrzljivosti i tolerancije. Branim se cutanjem, povlacenjem u svoju sobu i, od skora, totalnim nekomuniciranjem. Deca nisu sa nama, odrasli su, a takvo ponasanje traje punih 30 godina, stim sto se sada to vise prepoznaje jer smo samo nas dvoje. Uzimam ksalol, sada od 0, 5 - 2x dnevno. Prija mi samoca i povremeno druzenje sa osobama koje ne opterecuju i koje mogu da slusam. Nemam potrebu da pricam. Nesvestica!! Trudim se da se odrzim na nogama, dok se ne smestim u krevet. Trenutno mi prija ovo obracanje vama, verovatno i nada da cu dobiti odgovor u koji vec verujem. Pila sam 5 god persentin a vec 5 presolol od 100mg, 2x po 1/4, povremeno 1/2, prinelap 2x1/2, dugo bensedin, potom bromazepam i 3-4meseca umesto bromazepama ksalol od 0, 5mg. Jesenas sam imala toxoplazmozu gondi, lecila se 2 meseca - bactrim 2x2, oligovit 2x2 i oligogal 2x 2, gvozdje, magnezijum, c-vit, sumeci. Povratila sam kilazu ali ne i snagu. Jos sam na vitaminima, medjutim, "spoljni " faktor (u kuci) narusava mi "zid" iza koga pokusavam da se "obnovim". Ima li drugog puta??? Za razvod znam i sama! Pokusavam da slozim redosled postupka, posledica i promena, no prejako je za ovaj trenutak. Napominjem da nikada nije postojala harmonija, vec kolotecina koju sam gutala odlazuci resenje za kasnije, a vremena su nailazila sve zahtevnija - ja sam resavala sve. Sada su deca na svome a ja sam na teroru. Sklonila sam se u svoju "spilju", ne bih da totalno odem u bolest, no potrebna mi je podrska nekog sedativa. Molim vas, sta i kako. Unapred zahvaljujem!