Da li lek za anemiju tj. ferrumlek ima štetna dejstva po aminokiseline i folnu kiselinu kod dvogodišnjeg deteta.
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 13. 01. 2009.
    • Mislim da sam vec odgovorio na ovo pitanje, nadam se da ce vam sada odgovor biti poslan. Ferrum Lek® tablete za žvakanje ili sirup se u principu dobro podnose. Najvećim delom neželjena dejstva su blaga i prolazna. Veoma retko mogu da se pojave gastro-intestinalne tegobe kao što su osećanje prezasićenosti , pritisak u epigastričnom regionu, muka, opstipacija ili dijareja. Tamna boja stolice izazvana gvožđem nema nikakvog kliničkog značaja. Ukoliko ste mislili na tacno odredjene aminokiseline morate to da ni precizirate, inace mislim da ne moze da utice negativno na metabolizan aminokiselina. Sto se tice folne kisleine, ukoliko je njen nedostatak uzrok anemije ona se mora posebno davat. Sami preparati gvozdja nece na njen nivo u krvi znacajno uticati.