Prepisan mi je Maprotilin, možete li mi reći nešto više o leku s obzirom da nikako da se odlučim da krenem sa terapijom? Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 11. 01. 2009.
    • Maprotilin je tetraciklički antidepresiv koji osim što djeluje antidepresivno i anksiolitički, ublažava agitaciju i psihomotornu retardaciju. Poseduje izraženi i selektivni inhibitorni učinak na preuzimanje noradrenalina u presinaptičkim neuronima kortikalnih struktura CNS, čime povećava njegovu sinaptičku koncentraciju. Takav učinak na serotonin ne ispoljava. Poseduje slab do umereni afinitet za centralne alfa1-adrenergične receptore, naglašeni inhibitorni učinak na H1-receptore i umereni antiholinergični učinak. Smatra se da su promjene funkcionalnog odgovora neuroendokrinog sistema (hormon rasta, melatonin, endorfini) i/ili neurotransmitera (noradrenalin, serotonin, GABA)tokom dugotrajnog lečenja također uključeni u mehanizam djelovanja. maprotilina. Sve ovo znaci da oaj lek ima puno nezeljenih efekata i da se danas smatra verovatno prevazidjenim antidepresivom u mnogim situacijama. Uglavnom se psihijatri odlucuju za novije lekove sa manje nezeljenih efekata i vise efikasnosti.