Poštovani,
    od februara prošle godine imam problema sa visokim krvnim pritiskom. Tada mi je prepisan lek Tritace od 2,5 mg 2x. Pila sam ga oko 4-5 meseci i uspešno mi je regulisao pritisak. S obzirom da pokušavam da zatrudnim (prvi put a imam 39 godina), lekar-internista mi je promenio lek i prepisao nifedipin retard 20 mg s tim da ga pijem po potrebi tj. da često u toku dana merim pritisak i popijem 1/4 ukoliko vidim da je povišen. Lekar mi je naglasio da ne postoji ni jedan lek za regulisanje pritiska koji nije štetan u trudnoći. I od onda sam stalno u strahu od mogućih posledica.
    Da li povremena upotreba ovog leka (1-2 puta nedeljno 1/4=5 mg) može da utiče štetno na plod do utvrđivanja trudnoće?

    Odgovoreno: 08. 01. 2009.
    • Stvari stoje ovako: nije moguce da se bilo koji lek za poviseni krvni pritisak koristi povremeno, svi se moraju koristiti stalno i kontinuirano. Nisam siguran da nifedipin povremeno moze da da bilo kakav dobar antihipertenzivni efekat. Lekovi za pritisak se ne piju samo onda kad je pritisak povecan nego stalno. Prvo pitanje je da li vi uopste imate poviseni krvni pritisak? Pritisak treba meriti svakog dana i to kada ste odmorni, posle pola sata leskarenja, desetak dana. Belezite vrednosti. Ukoliko posledesetak dana srednji dnevni pritisak bde veci od 140 sa 80 onda ste kandidat za hipertenziju. Tacno je da je vecina antihipertenziva stetno u prvim mesecima trudnoce. Treba probati sa nefarmakoloskim merama. Smanjenje telene tezine, prestanak pusenja i unosa alkohola. Smanjenje unosa soli kroz hranu je kljuc. Ukoliko ostanete trudni, a imate visko krvni pritisak ipak postoje i lekovi koji se pod odredjenim uslovima mogu koristiti. O tome ce tada odluciti lekar koji se time bavi.