Postovani, moja najbolja prijateljica vec dugo koristi lekove za   spavanje,   bilo da ima nesanicu ili zato sto poslednjih meseci radi u tri smene,   pa   nekada mora da spava preko dana. Ne znam nazive svih tih lekova koje   pije,   znam samo da je cak narucivala neke "plivine", kaze da su bolji i da ne   stvaraju zavisnost... Mene interesuje koliko su ti lekovi zaista stetni   i da   li ona sme da ih koristi u tolikoj meri. Moj neki utisak je da se ina   toliko   navikla na upotrebu tih lekova da vise i ne moze da spava normalno ako   ih ne   popije.    Hvala Vam unapred,

    Odgovoreno: 04. 12. 2007.
    • Vi ste potpuno u pravu, lekovi za spavanje u manjoj ili vecoj meri izazivaju zavisnost. U lecenju nesanice se danas uglavnom koriste benzodiazepini sa kratkim ili ultrakratkim delovanjem. Svi oni izazivaju zavisnost. Upravo zbog toga su neki od njih, triazolam recimo, povuceni potpuno iz upotrebe. U proslosti su se za lecenje nesanice koristili i barbiturati. Danas se oni skoro uopste ne koriste upravo zbog mogucnosti da izazovu zavisnost. Moguce resenje problema je psihoterapija.   S postovanjem,  dr Srdjan Pesic