Poštovani,
    da li u toku terapije antibioticima (dovicin, visiren ) za lečenje hlamidije treba izbegavati mlečne proizvode. Koliko je tačno da oni smanjuju dejstvo leka?

    Odgovoreno: 06. 01. 2009.
    • Za tetracikline je dokazano. Njima pripada dovicin. Kalcijum iz mleka helatno vezuje ove antibiotike i smanjuje njihovu resorpciju. Treba voditi računa o tome. Male količine mleka, čak i one koje se stavljaju u kafu ili čaj mogu da smanje resorpciju, a samim tim i dejstva dovicina i do 50%. Zato mleko koristite na sat pre ili dva sata posle korišćenja ovih lekova. Što se visirena tiče nema mnogo podataka da mleko izaziva sličan efekat.

Komentari na pitanje: #18330

    • Vec 5 dana suprug i ja pijemo visiren, preskocila sam uzimanje antibiotika samo jedno vece, da li moze da ugrozi dalju terapiju? Unapred hvala