Imam 28 godina. Poslednju menstruaciju sam dobila 3. novembra 2008. Uradila sam dva testa na trudnoću 11. decembra i bili su pozitivni. Ono što me brine je da sam do tog dana - do 11. decembra koristila kapi Xalatan, zbog povećanog očnog pritiska. Te kapi koristim već oko godinu i po. Kako ću znati da korišćenje tih kapi nije štetilo plodu, pošto one nisu dovoljno ispitane i nije potvrdjen njihov štetan uticaj na plod?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 22. 12. 2008.
    • Problem nije mali. Xalatan može da bude štetan po plod. On na osnovu ustaljene klasifikacije štetnosti po plod spada u grupu C. To znači da se u trudnoći može upotrebljavati samo u slučaju kad se proceni da je mnogo bitnija korist po majku nego štetnost po plod. On što je dobro je da njegovo štetno dejstvo nastupa u periodu od 17 ili 18-og dana trudnoće, da do kraja takozvane organogeneze, tj do 12-e nedelje trudnoće. Imajući u vidu da ste Vi prekinuli sa njegovom upotrebom takoreći na samom pocetku, pre prvog meseca, smatram da su šanse da plod bude oštećen male. U svakom slučaju, morate se redovno kontrolisati, koristeći i najsavremenije metode za zdravlje Vašeg fetusa. I pratiti šta će se dešavati u toku dalje trudnoće.
      Srdačan pozdrav.