1. Katopil i bromazepam iskustva

    Pitanje broj: #17279

    Imam hipertensio arterialis.

    Do sada sam uzimao molicor 20mg, kardiopirin 100mg i monopril 20mg po uputima interniste.

    Nakon pregleda kardiologa uzimam katopil 25mg, nifelat R i hemopres.

    Došlo je do pada pritiska na 105 gornji i 60 donji i pojave neke vrste vrtoglavice u blagom obliku i mutne slike u očima. Imam povećane masnoće i kreatinin, odnosno blažu insufijenciju bubrega.
    Da li se treba vratiti na raniju terapiju ili samo umesto katopila uzimati i dalje monopril?
    Najlepše zahvaljujem.

    Odgovoreno: 20. 12. 2008.
    • Taj osecaj koji imate moze biti privremen i javlja se u pocetku primene nekih antihipertenzivnih lekova kakav je na primer Kaptopril.

      Ovo je privremeno dejstvo i prolazi posle nekoliko nedelja. Često nije razlog da se terapija prekine.

      Inace mislim da je terapija kou ste pre uzimali mnogo modernija i savremenija. Ali nemojte sami menjati lekove. Probajte sa nekim drugim lekarom.

Komentari na pitanje: #17279

    • Molim vas,potreban mi je vaš savet. Pijem lekove za hipertenziju već šest godina, a možda i duže. Terapiju sam dobila od kardioliga na klinici za kardiovaskularne bolesti Dedinje u Beogradu. Posle svih pregleda dobila dam terapiju: prexanil combi 5/1,25mg, nebilet od 5mg (koje pijem samo ujutru) i katopil 25mg po potrebi kada mi pritisak "skoči"i pored redovne terapije. U poslednje vreme često mi se dešava da uveče pritisak mi se poveća gornji do 170 i preko, a donji 110 i preko. Da li svaki put je potrebno piti katopil sa bromazepsmom od 3mg ili je potrebna promena terapije. Moram da napomenem da kada dođe do skoka pritiska uveče i popinjenog katopila i bromazepema sutradan jutarnji pritisak je 106 gornji, 67donji. Obzirom da mi se, kada mi je pritisak visok, ne manifestuje glavoboljom, već hladne ruke i noge i drhtanje kao kod groznice (ako me razumete sva se tresem), zamolila bih vas da mi date savet šta uraditi i kome se od lekara javite. Unapred vam se zahvaljujem. Srdačan pozdrav

    • Da li posle katopila 25mg mora pritisak da padne u roku od pola sata? Kod mene nije takav slucaj, pijem ga po potreb i nekad tek posle sat ipo odreagujem.Da li je to uredu? mislim da je kod mene to i na nervnoj bazi jer ga ja posle grickanja merim na 20 mn i svaki put se uplasimsto ne padne i mozd je zat zakasnELA REakcija dejstva leka.Hvala Da li je to uredu ili da se obratim lekaru za promenu leka?

    • Postovani, uradila sam mr glave-opis neurologa je: multiple ishemijske lezije, mozdana atrofija. Dg: ischaemia cerebri chr.
      Zaboravna sam, lecim se od depresije- (zoloft od 50 mg. Dnevno uvece i 2x dnevno bromazepam od 3mg) i krvnog pritiska u pocetku sam pila lizinopril od 5 mg. Svako jutro godinama. Moj kardiolog promenio lek i sada pijem katopil od 25 mg po potrebi kada mi skoci pritisak ima godinu dana. Neurolog nije zadovoljan takvim lecenjem, kaze da treba da pijem redovno svaki dan lek za pritisak, takodje me savetovao da statine pijem, sto sam prestala na savet kardiologa iako sam imala povecane vrednosti holesterola i triglicerida. Ja sam zbunjena, na svoju inicijativu pocela sam da pijem katopil, svaki dan ujutru i uvece od 10. 25 miligrama ima 10 dana i snizava mi pritisak po upustvu koji dobijam uz lek posle bih trebala da predjem na 25 mg 2x dnevno, i sada cu da nastavim da pijem i sortis za masnoce od 10 mg. Jednom dnevno uvece. Neurolog mi rekao da mi je mr los i da je to od nelecenog pritiska. Naravno njegov predlog je bio da odem kod kardiologa i u dogovoru sa njim, pijem lekove, kako da odem pomognite mi molim vas, primite od mene veliki pozdrav.