Moja 13-ogodišnja kći boluje Friedreich Ataxia! Kako za tu dijagnozu nema leka, normalno je da pored odlazaka u banju i svakodnevne fizikalne terapije, zdrave ishrane, posegnemo i za nekim oblicima alternativne medicine. Naravno, o svemu valja konsultovati prave lekare i ne raditi ništa napamet, pa Vas molim da mi kažete znate li nešto o Zeolit-u, Megamin - kapsulama. Znam da je u Hrvatskoj došlo do kontraverznih mišljenja koja su digla puno prašine. Kod nas se može legalno nabaviti, ali da li ga i bezbedno koristiti? Bojim se da deluje nekako mehanički, tako da ulazi možda i u ćeliju. Ne znam kako se ispira i da li može sakupljati gvoždje - pošto je kod FA u stvari problem sa proteinom Frataksinom koji reguliše nivo gvoždja u ćelijama. Takodje kod FA funkcija jetre može biti slaba, pa treba biti oprezan kod detoksikacije. Gvoždje je uskladišteno u ćelijama. Kada se upotrebi neki detoksikator, to se u telu sa hroničnog podiže na akutni nivo. Pošto jetra, možda, ne može da sve to očistiti, može doći do pogoršanja situacije.
    Da li je to baš tako i molim Vas za mišljenje? Megamin - da ili ne?
    Pozdrav

    Odgovoreno: 20. 12. 2008.
    • Moram da vam kazem da se ja bavim iskljucivo zvanicnom medicinom i zvanicnim lekovima. Nisu mi poznata parafarmaceutska sredstva. U svakom slucaju lepo razmisljate. Ja ne bih u tako jednom komplikovanom sindromu primenjivao malo ispitana sredstva. Ovi lekovi su upravo takvi. Nema dovoljno klinickih studija koje bi potvrdile njihovu stetnost ili moguci mehanizam delovanja.