Poštovanje,
    pre izvesnog vremena ste mi rekli da venlafaksin od antidepresiva ne izaziva erektilnu disfunkciju, međutim na uputstvu tog leka piše da su nuspojave upravo pad libida, impotencija, erektilna disfunkcija, poremećaj ejakulacije..
    Ne znam šta da radim?
    Hvala

    Odgovoreno: 20. 12. 2008.
    • Ne verujem da sam izricito rekao da ovaj lek ne izaziva erektilnu disfunkciju. Mozda manje nego ostali antidepresivi. 6-7% muskaraca koji ga koriste pate od ovog poremecaja. To je inace slucaj sa svim inhibitorima preuzimanja serotonina, fluoksetin, sertralin, fluvoksamin, citalopram i dr. Poremecaj libida i problemi sa ejakulacijom se javljaju redje 1-2% slucajeva. To je cena koja mora da se plati u lecenu depresije. Ne zaboravite da je pravi razlog ovih promena cesto nemoguce razjasniti jer mogu biti i simptomi same bolesti a ne samo posledica dejstva lekova. Neki drugi stariji antidepresivi nemaju ovo nezeljeno dejstvo cak mogu izazvati preteranu erekciju, ali imaju druga jako opasna nezeljena dejstva kao sto su preterani skok krvnog pritiska. U svakom slucaju je pristup komplikovan, morate razgovarati sa vasim psihijatrom. Potrebna je psihoterapija i eventulana promena lekova. Spas je u primeni lekova za erektilnu disfunkciju, kakav je cialis, na primer.