Treba mi pojasniti ulogu placeba u lečenju Dijabetesa i Kardiovaskularnih obolenja i da li je placebo isključivo povezan sa VEROM, psihološki kako oni koji veruju samo medicinskim i farmakoločkim načinima, mogu i da li uopšte mogu poverovati u placebo, ako znaju za njega.

    Odgovoreno: 20. 12. 2008.
    • Placebo može imati povoljan efekat samo ako pacijent ne zna da koristi tabletu koja ne sadrži lek.Ali ne znam odakle je ova ideja, jer se palcebo kao metoda koristi samo u toku istraživanja o dejstvima lekova i to pod vrlo kontrolisanim uslovima. Nikako kao terapija kod pacijenata. To je znači klinički eksperiment.
      Srdačan pozdrav.