Poštovani doktore,
    Moje pitanje je u vezi vakcine protiv gripa. Koja su neželjena dejstva, kada i da li nastupaju i ako nastupe u kom obliku i koliko traju? Da li svako može da se vakciniše ili ipak ima slučajeva kada se vakcinacija ne preporučuje ili je zabranjena? Ja sam prošle godine imao grip i jako teško sam ga podneo, temperatura mi je bivala i do 42" C. Imam 34 godine, imam povremeno niži pritisak i jako retke benigne aritmije.
    Hvala na odgovoru,
    Dejan, Beograd.

    Odgovoreno: 03. 12. 2008.
    • U principu sve osobe bez nekih ozbiljnijih problema mogu da prime vakcinu protiv gripa.Imajte na umu da se svake godine procenjuje koji tip gripa moze da naidje pa se na osnovu toga i odredjuje tip vakcine za tu godinu. Ona vas stiti samo od tih tipova gripa, ali ne i od svih. Zastita je dakle vrlo ogranicena. Zato se i preporucuje redovno vakcinisanje samo takozvanih ugrozenih grupa, male dece, starijih osoba i hronicnih pacijenata. Naravno mogu se vakcinisati i ostali. Nezeljena dejstva nisu opasna. Prakticno na nogama prelezite malu bolest gripa sa svim simptomima samo mnogo blazim i tako ostanete imuni.