Poštovani doktore,
    pošto sam svakodnevno izložena velikom intelektualnom naporu, učim puno i sve ostale obaveze zahteveju zista visok stepen koncentracije, koji je Vaš savet i da li preporučujete ( naravno pored odmora i rekreacije) upotebu nekih preparata za podršku intelektualnih sposobnosti. U ovom slučaju konkretno mislim na Memoaktiv kapsule koje su se u poslednje vreme pojavile na tržištu.

    Odgovoreno: 02. 12. 2008.
    • Ne postoje medicinska sredstva koja su zvanično odobrena u ove svrhe. Ranije su postojali neki preparati, ali je njihova upotreba sada obustavljena, jer uglavnom izazivaju zavisnost. Na tržištu postoji veliki broj, takozvanih, parafarmaceutskih sredstava koji sa namenjeni poboljšanju koncentracije, bolje memorije ili bržeg zapamćivanja. Imajući u vidu da to nisu lekovi u pravom smislu reči za njih nisu ni neophodna komplikovana klinička ispitivanja. Upravo zato malo znamo o njihovoj efikasnosti. Ima ih mnogo na tržištu, i morate Vi sami videti da li Vam pojedini preparat odgovara, uključujući Memoaktiv. Ja nemam zaista iskustva ni sa jednim od njih da bih mogao preporučiti.