Da li je u terapiji hipertenzije racionalno primjenjivati kombinaciju sartana i ace inhibitora i u kojim slučajevima ako jeste?

    Odgovoreno: 23. 11. 2008.
    • Iako neke studije pokušavaju da pokažu kako je zajednička upotreba ACE inhibitora i blokatora angiotenzinskih receptora efikasnija od pojedinačne primene svake grupe lekova, generalno se smatra da je ona manje više neracionalna. Iako su blokatori angiotenzinskih receptora uvedeni u praksu uz velika očekivanja dobro kontrolisane studije su pokazale da oni nemaju nikakvu prednost, sem izuzetnih situacija, od samih ACE inhibitora i da im je jedina prednost kada pacijenti loše podnose ACE inhibitore.