Poštovani,
    moje pitanje je sledeće, moje dete ima 3.5 god. zbog visoke temperature dala sam mu brufen sirup koji je i ranije uzimao (jer mu paracetamol ništa ne pomaže), ranije nije imao nikakvih simptoma, ali zadnji put je dobio koprivnjaču, sav se osuo, ruke su mu bile natečene i crvene.
    Intresuje me smem li mu sledeći put davati brufen kad bude imao tem. ili nešto drugo i šta.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 21. 11. 2008.
    • Pa pitanje je jako komplikovano. Moguće je da se javi alergija na brufen i da simptomi izgledaju upravo onako kako ste Vi opisali. Morate da znate da ukoliko ima alergiju na Brufen da će je imati i na druge lekove za skidanje temperature, što može da bude dosta komplikovano. Jedno ovakovo pojavljivanje simptoma, medjutim, ne mora ništa da znači. Često takve simptome može da izazove i sama infekcija, virusi i bakterije i da oni nisu uopšte od leka. Jedini način da se to sazna je da se lek ponovo da. Ukoliko živite u većem gradu posavetujte se sa pedijatrom. Generalno se detetu ništa mnogo strašno neće desiti, ali je potrebno da se bude blizu bolnice ili ambulante da bi se dala antialergijska terapija. Ja bih mu dao polovinu doze u vreme kad nije bolestan i pratio šta će se desiti. Najsigurniji način da se ispita da li je lek izazva alergiju jeste da se ispitaju alergije na lekove koje se rade skoro u svakoj bolje opremljenoj laboratoriji u velikim gradovima.

Komentari na pitanje: #15481

    • Da li su brufen sirup i brufen tablete - 400mg isto, da li se i tablete mogu koristiti za snizavanje temperature?