Poštovani,
    da li možete da mi kažete koji je najbezopasniji lek od blokatora inhibitorske pumpe? Imam hiatus herniu, hronični gastritis itd... Moram stalno da pijem lekove da bih normalno funkcionisao, koilko dugo smem da ih pijem bez prestanka? I da li možete da mi kažete koja su neželjena dejstva rupuruta i koliko dugo smem da ga pijem? Imam 19 god.
    Pozdrav

    Odgovoreno: 21. 11. 2008.
    • Što se rupuruta tiče nema tu baš puno opasnosti. On je antacid koji deluje potpuno lokalno u lumenu želuca. Slabo se ili nikako ne resorbuje, pa su mu i neželjena dejstva slaba. Nekoliko tableta dnevno se mogu uzimati u toku dugog vremena. Mislim da ste mislili na blokatore protonske pumpe. Nekoliko lekova ima na našem tržištu i moram priznati da su medjusobno veoma slični. Nabrojaću ih po starosti, pa ako Vam nešto znači moguće je da ovi najnoviji imaju nešto bolja svojstva. Od starijih ka novijim: omeprazol, pantoprazol, lansoprazol. Ovo su njihova generička imerna, neregistrovana ista u celom svetu. U našoj zemlji ih ima pod različitim imenima. Omeprazol (Losec, Loseprazol, Nuclosina, Omeprazol, Omeprol, Omezol), pantoprazol (Controloc), lansoprazol (Amarin, Lanzul, Lasoprol).