Postovani,     Pacijent je sada nakon godinu dana, dobro. Interesuje me koje su nus   pojave upotrebe pronisona+imurana? Na osnovu kog stanja pacijenta treba   naglo prekinuti uzimanje pomenutih lekova? Kakve su posledice uzimanja ne   adekvatne terapije?

    Odgovoreno: 02. 11. 2007.
    • Postovani,  Prednizom (Pronizon) pripada grupi kortikosteroida i kao i ostali lekovi iz  ove grupe ima mnogobrojna nezeljena dejstva, zato ga je potrebno  primenjivati samo kada je to zaista neophodno. Ova nezeljena dejstva se  krecu od imunosupresije, smanjenja odbrambenih snaga organizma, preko  digestivnih tegoba (muka, povracanje, cir na zelucu ili duodenumu,  prolivi.....), hematoloskih (promena krvne slike) dp metabolickih (povecani  secer u krvi) i drugih. Sa druge strane azatioprin (Imuran) pripadas grupi  imunosupresiva, lekova koje smanjuju odbrambeni kapacitet organizma. Njegovo  osnovno nezeljeno dejstvo je pad imuniteta (smanjen broj leukocita) sto  rezultira cescim infekcijama. Uz ovo opasna su i digestivna nezeljena  dejstva. Ukoliko se zajedno primenjuju ova dva leka mogucnost nastajanja  infekcije je mnogo veca jer je pad imuniteta izrazeniji. Nekada je neophodno  da se lekovi primenjuju u kombinaciji. Nema posebnih razloga da terapija ne  moze naglo da se prekine. Temperatura koju je poacijent imao je  najverovatnije bila posledica infekcije koja je nastala padom imuniteta, sto  je i bilo potpuno ocekivano.