Postovani,     Dijagnoza je bila plucna fibroza. Terapija je bila imuran+pronison. 50   dana je pacijent bila na 40mg pronisona i 50 mg imurana, zatim je smanjena   doza pronisona na 30 mg i povecana doza imurana na 75mg, koja je bila   primenjivana jos 55 dana, zbog naglog pogorsanja stanja pacijeta za 5 dana   je ukinuta terapija i to imuran sa 75 mg je odmah prekinut, a pronison sa   30   mg, je smanjen na 20 mg jos 2 dana i na 10 mg jos 3 dana. Interesuje me da   li je ukidanje leka pronisona za 5 dana i imurana odmah, pravilno ukidanje   lekova? Dan posle potpunog ukidanja pronisona, stanje pacijenta se jos   vise   pogorsalo, dok je bila pod terapijom nikada nije bila febrilna, a tada je   odmah naredni dan po potpunom ukidanju pronisona jako bolela glava, bila   je   iscrpljena, izgubila apetit i imala temperaturu od 39, 8 stepeni.   Temperaturu nisu mogli da skinu febricetom, pa su presli na novalgetol na   svakih 8h da bi na kraju ubacili neki treci lek, za koji nisu hteli reci   naziv. Pacijent je vise od 5 dan!   a bio febrilan i to sa visokim temperaturama, svaki put po prestanku   delovanja novalgetola, ona bi se penjala opet na 39 stepeni. Tek po   primeni   treceg leka, cije ime nisu rekli, posle par dana je temperatura spala, al   su   nus pojave za vreme primene tog leka bile prisutne u vidu povracanja   30min.   do 1h po isteku infuzije, velike vrtoglavice,osecaja da se sve ljulja,   nemoguctstva hodanja, oci su registrovale zvezdice i crne-zute tacke.   Posle   svega su rekli da dijagnoza plucna fibroza nije bila ispravna. Jos jednom   da   li je ovakvo stanje posledica opisanog ukidanja lekova? Ako jeste, kako je   trebalo ukinuti lekove, pronison i imuran?

    Odgovoreno: 31. 10. 2007.
    • Vasa zabrinutost je potpuno opravdana. Dva se problema mogu naslutiti iz  vaseg pisma. Prvi je, da li je uopste postojala plucna fibroza te shodno  tome da li je i terapija bila ispravna. To je cini mi se mnogo veci problem,  pa su simptomi koji je pacijent imao posle prekida terapije mogli da budu  posledica dejstva upravo imurana i pronizona. Drugi je problem da li je ove  lekove moguce naglo ukidati i kako. To odredjuje stanje pacijenta. Ukoliko  je bolest zbog koje su propisani hronicna oni se primenjuju dugotrajno, samo  se doza prilagodjava upravo zbog sprecavanja nezeljenih efekata. U principu  ukoliko njihova upotreba nije vise neophodna ne vidim razlog da se ne bi  mogli ukinuti odjednom i da su simptomi koji su se javili posledica toga.  Najvaznije je kako je pacijent sad i koja je u stvari prava dijagnoza?   Pozdrav

Komentari na pitanje: #1529

    • Moj otac uzima terapiju imuran + pronizon zbog bolesti hronična limfocitna leukemija. Drugi je ciklus od 10 dana, a već ima otežano gutanje, grebanja u grlu i bol u stomaku. Da li je to posledica lekova, i šta preduzeti? Unapred hvala.

    • Moja majka pije pronizon 4-tu godinu neprekidno i bez njega ne moze a imala je reumatoidni artritis a sada ima osteo-artritis. Da li je to u redu i dali postoji drugi lek sem proni- zona? S postovanjem