Imam 36 godina. 19. marta.2008. sam probola dva prsta trnom veličine čačkalice, sutradan 20.marta.2008.sam na hitnom prijemu primila vakcinu TETALPANA. Tačno nakon mesec dana sam otišla kod svoje doktorice na ponovnu vakcinaciju i tom prilikom mi je rekla da ne treba ponovo primim vakcinu. U nedavnom razgovoru sa prijateljem koji je pre dve nedelje dobio TETALPAN vakcinu rekao mi je da se ponovo mora vakcinisati za mesec dana i za godinu dana.
    Pitam se da li je trebalo da se vakcinišem za mesec dana ili ne?

    Odgovoreno: 13. 11. 2008.
    • Zaštita protiv tetanusa se obavlja davanjem vakcina. Tetalpan je ta vrsta vakcine. Na osnovu zakona postoji tačna šema kako se ona daje. Ta šema je slicna šemi koju je Vaš prijatelj primenio. Posle tri tako date doze pacijent je zaštićen 10 godina i prilikom povrede dobije samo jednu dodatnu dozu. Ukoliko ste u proteklih 10 godina primali ove vakcine onda je bila dovoljna samo jedna doza. Ukoliko niste onda su bile potrebne sve tri doze. Sve ove podatke lekar ima u kartonu, pa je moguće da je zbog toga odlučio da dobijete samo jednu dozu. U svakom slučaju Vi ste zaštićeni, samo je pitanje koliko dugo vremena možete da budete mirni kod neke buduće povrede.