Trenutno sam sa porodicom u Libiji. Kako imamo malo dete i neophodan mu je boravak u društvu dece, često smo na druženjima sa strancima. Majke te dece često koriste, kako kažu "globule Arnike" za rešavanje lošeg stanja deteta ili kremu iste za modrice. Hvale se čak da je i deca obožavaju i vezuju za nešto lepo što dobiju posle povrede. Po onome što sam čula Arnika nije tako bezazlena biljka, te me zanima šta mislite o tome.

    Odgovoreno: 13. 11. 2008.
    • Arnika je biljka čiji je latinski naziv Arnika montana. Dugo godina ima upotrebu u ljudskoj medicini. Može se koristiti kod povreda, ali i za lečenje alergije, ekcema, ponekad kod krvarenja iz materice ili čak i angine pektoris. Daleko od toga da je neko čudotvorno sredstvo. Mislim ako se samo maže na kožu da nema nikakvih opasnosti od štetnih efekata. U slučaju da se unosi u organizam kao čaj ili u drugom obliku ja bih obazriv. Ukoliko je preparat napravljen od cveta arnike on je kontraindikovan da se unosi gutanje jer je jako štetan. Kao i svi ostali biljni preparati nedovoljno je naučno ispitan.