Postovani doktore, odlucila sam da se obratim Vama, jer sam videla clanak o gljivicnim infekcijama, tako sa smatram da mi mozete pomoci... Mislim da imam neku gljivicnu infekciju, ali nisam sigurna sta je u pitanju, jer doktorka kod koje sam bila nije precizirala, ali mi je prepisala ove vaginalete "Nistagen". Verujem da se na osnovu toga ne moze mnogo sta utvrditi, ali mi okvirno mozete reci o cemu se radi. Pored toga, prilikom odnosa sa partnerom, neposredno nakon odnosa njemu se pojavljuju crvene tackice i svrab koje ubrzo nestanu. :( Takodje me interesuje da li on ima neku vrstu infekcije ili sam ja "uzrok". S postovanjem, unapred hvala!

    Odgovoreno: 13. 10. 2007.
    •

      Postovana, Na osnovu vaseg pisma nisam mogao da pretpostavim o prirodi vasih problema. Nista niste napisali o siptomima koje vi imate. Na osnovu leka koji vam je vasa doktorka propisala moze se pretpostaviti da imate neku vrstu gljivicne infekcije. Najcesci izazivac ovih infekcija kod zena je gljivica koja se zove Candida albicans. Ona inace normalno zivi na vaginalnoj sluzokozi i moze se namnoziti kao posledica najrazlicitijih faktora. Najjednostavnije resenje je da odete do neke laboratorije da vam se uradi bris vaginalne sluzokoze. Rezultat ovog pregleda bi potvrdio ili odbacio gljivicnu ili bilo kakvu drugu infekciju. Pregled se radi i u nekim privatnim laboratorijama i kosta nekoliko stotina dinara. Na zalost ne mogu vam spomenuti ime ni jedne od laboratorija, ali se raspitajte i lako cete saznati. Sto se tice vaseg partnera predlog je isti. Mislim da bi trebao da koristi kondom pa bi to eventualno prenosenje infekcije moglo da se spreci. Skoro sam sasvim siguran da pojava crvenih tackica i svraba, neposredno posle odnosa nije posledica infekcije nego pre iritacije. Veliki pozdrav, Prof. dr Srdjan Pesic

      PS. Ukoliko se utvrdi bilo koja infekcija kod jednog od partnera, ne zaboravite vaznu cinjenicu, MORAJU SE LECITI OBA PARTNERA.